Międzynarodowe Targi Poznańskie powstały w roku 1921. Są jednym z najdłużej działających w Europie organizatorów targów. Co roku w ponad 80 wydarzeniach targowych bierze udział niemal 11 tys. wystawców, w tym około 3 tys. gości zagranicznych oraz ponad 500 tys. zwiedzających.

Największą imprezą zorganizowaną na terenach dzisiejszego MTP była Powszechna Wystawa Krajowa (PeWuKa) w 1929 roku. Została zorganizowana z okazji 10-lecia niepodległości Polski i przedstawiała osiągnięcia w dziedzinie przemysłu, ekonomii i nauki. Wystawa objęła 112 pawilonów podzielonych na 32 sekcje, a jej zwiedzanie mogło zająć nawet tydzień. W ciągu 138 dni zwiedziło ją 4,5 miliona osób, w tym 200 tys. zagranicznych gości.

Wystawa objęła nie tylko tereny dzisiejszego MTP, lecz również Palmiarnię (największy kompleks roślinności tropikalnej w Polsce), największą w Polsce fontannę w Parku Wilsona, Wesołe Miasteczko (ze 120-metrową kolejką górską i 92-metrową zjeżdżalnią wodną), największy hotel w międzywojennej Polsce (dziś Szpital Wojskowy) i Pałac Sztuki (w istniejącym do dziś Collegium Anatomicum).

Była to największa wystawa zorganizowana kiedykolwiek w Polsce. Można ją porównać jedynie do dzisiejszych wystaw EXPO.